(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatlerimiz

İş Zekasının İnşaat Sektörü İçin En Önemli 10 Faydası

ORJIN YAZILIM > Blog > Genel > İş Zekasının İnşaat Sektörü İçin En Önemli 10 Faydası

İş Zekasının İnşaat Sektörü İçin En Önemli 10 Faydası

  • Yayınlayan: Orjin Yazılım
  • Kategori: Genel, Haberler, Omega
omega iş zekası

İş Zekasının İnşaat Sektörü İçin En Önemli 10 Faydası

İnşaat şirketlerinin gelişen ve rekabetin çok güçlü olduğu günümüzde etkin kalabilmeleri için, gerçek zamanlı entegre iş zekasına (BI) ihtiyaçları giderek daha kritik hale geliyor. Modern iş zekası, endüstrinin önde gelen kuruluşlarından bazılarında kendini kanıtlamış olsa da birçok firma halen doğru yazılımı bulabilmiş değil. Birçoğu için bu durum büyük ölçüde, özellikle inşaat endüstrisi için tasarlanmış ve uyarlanmış yazılımlar olsa bile, yazılımın kendisinin karmaşık veya kullanımının zor olduğu varsayımından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, O-MEGA İş Makineleri ve Şantiye Yönetimi gibi çok daha kullanıcı dostu yazılımlar teknik olarak daha zorlu kullanıcılar tarafından bile kolayca benimsendiler.

İnşaat firmalarının son adımı atma kararına yardımcı olmak için, İnşaat İş Yönetimi Yazılımlarında İş Zekası Uygulamalarının size fayda sağlayabileceği en iyi 10 noktayı burada bulabilirsiniz:

1.İş Hızı

İş zekası araçları ile tüm verileriniz, tüm departmanlara gerçek zamanlı olarak ulaşır ve işletmelerin daha zamanında kararlar almasına olanak tanır. Ayrıca, gerçek zamanlı analitikten de yararlanarak sürekli güncellenen bilgilere daha doğru bir şekilde her zaman ulaşılabilir hale getirir. İş zekası barındıran modern inşaat yazılımları, daha iyi karar vermeyi ve değerlendirmeyi kolaylaştıran büyük resme doğru bilgiler sağlayarak, tutulan tüm verilerin bir araya getirilip analiz edilmesini sağlar.

2. Daha İyi İş Kararları

Bu noktada iş zekası çoğunlukla ‘içgüdüsel’ hareket etmek yerine en bilinçli kararları vermek için gereken bilgi içeriğini sağlar. Bu sayede tahmin unsurunu neredeyse tamamen ortadan kalkar, gerçek verilere dayalı karar verme mekanizmaları devreye girer. Bu, tüm süreç ve proje boyunca alınan iş kararlarının çoğunluğundaki riski etkin bir şekilde ortadan kaldırır.

Veri toplama, depolama, düzenleme, analiz etme ve sunma olarak beş temel süreci kapsayan İş Zekası araçları sürekli olarak gelen ve geleneksel yöntemler ile işlenmesi zor olan büyük miktardaki verileri işler. Böylece, bir şirketin önemli olan hiçbir noktayı kaçırmadan anlamlı ve güncel bilgilere dayalı olarak kararlar almasını sağlar.

3.Farkındalık ve Erken Uyarı

Gerçek zamanlı iş zekası, bir projenin tüm süreçteki ilerlemelerinin tüm yönleriyle detaylı bir dökümünü verir. Zamanlama ve bütçe verileri tartışmasız en önemlileridir. Bu, bir işletmenin tüm alanlardaki performansı ve verimliliği değerlendirmesine olanak tanır. Bu sebeple etkili yazılımlar, aşırı maliyetler için erken uyarı ve ayrıca yeniden tahmin etme, tekrar yola çıkma yeteneği sağlar. Böylece, şirketler önemli risklerin ortaya çıkmadan önüne geçebilir ya da yakaladıkları hiç bir fırsatı kaçırmazlar.

4. Rekabet Verimliliği

İnşaat sektöründeki yaygın bir şikâyet, birden çok kaynaktan veri çekmek için gereken zaman ve kaynaklarla ilgilidir. Bu bilgilerin derlenmesi için harcanan zamanın maliyetine ek olarak, derlenen veriler genellikle güncelliğini yitirmiş veya hatalıdır. İş Zekası araçlarının gücünden yararlanmak büyük veri setlerini toplama ve işleme kapasitesi başlı başına bir rekabet avantajı sağlar. Bütçeleme, pazarlama ve diğer iş süreçlerine yönelik performans ve verimliliğin takip edilmesini sağlayarak şirketlerin pazardaki konumlarını güçlendirmelerine yardımcı olur.

5.Uyarlanmış Raporlama

Çok sayıda merkezi veriye sahip olmanın, bir işletmenin bu verileri kendi operasyonel modellerine en uygun şekilde kullanmasına olanak sağlayacağı aşikardır. En güçlü İnşaat Yazılım paketleri, bu verileri kolayca iletmek ve en etkili şekilde doğru karar vericilere yaymak için analiz ve raporlama modüllerine sahiptir. Bu sadece son derece verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda bu karar vericilerin sağlanan verilere doğru bir şekilde yanıt vermesini sağlayan zincirleme etkiye de sahiptir.

Bununla birlikte iş zekası sistemleri ile tek bir tıklama ile karmaşık raporlar oluşturulabilir, bu da zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Bu da çalışanların görevlerinde daha verimli ve üretken olmaları anlamına gelir.

6.Mutlak Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Pek çok deneyimli inşaat profesyoneli, ilerleme ve strateji toplantılarının tutarsız veriler sebebiyle hatalı kararlar alındığına şahit olmuştur. Veri kaynaklarının entegre edilmediği durumlarda, temel bilgilerdeki farklılıklar, etkili sonuçlar alınmasını neredeyse imkânsız hale getirir veya tutarsızlıklar yaratabilir. Tam entegre bilgilerle sağlanan sonuçlar  ise mutlak şeffaflık ve hesap verebilirlik demektir.

7.Her Yerden Erişim

Dijital çağda, sahadan bilgiye erişim yaygın ve kolay bir uygulama haline gelmiştir. Bu gerçek zamanlı verilere sahip olmayan firmalar, kritik olmasa da önemli bir dezavantaja sahiptir. Entegre iş zekası çözümleri, herhangi bir yerde hayati bilgilere erişme ve bunları kullanma imkanı verir. Aynı zamanda sahada değerlendirmeler ve kararlar almak için taşınabilir cihazlardan bu bilgiler ile hareket etme yeteneği sağlar.

8.Gerçek Zamanlı Raporlama

Elektronik tablolardan bilgi toplama ve bunları sunumlara koyma uygulaması geçmişte kaldı. İnşaat yazılımı, bu iş yükünü çalışanlarınızdan ve yönetim ekiplerinizden alma kapasitesine sahiptir. Bu, onların gerçek profesyonel uzmanlıklarına odaklanmalarına ve zamanlarını, bunları iletmek için PowerPoint ‘ler ve grafikler oluşturmaya harcamak yerine, iş sonuçlarını sunmak için mümkün olan en iyi şekilde kullanmalarına olanak tanır.

9.İşinizi Tanıyın

Günümüz inşaat sektöründe başarılı olmanın en önemli yönlerinden biri kâr marjları içinde kalmaktır. Güçlü ve zayıf yönlerin kilit noktalarını belirleme yeteneği, işletmelerin başarılı yönleri nerede tekrarlamaları gerektiğini veya çok geç olmadan düzeltici eylemlerde bulunmaları gerektiğini kolayca belirlemelerine olanak tanır. Potansiyel yazılım ortağınızdan, gerçek zamanlı maliyet ve çalışma süresi üzerinden raporlamaya özellikle vurgu yaparak çözümlerinin bu alanda nerede olduğunu göstermesini isteyin.

10.Daha Fazla ve Derin Bilgi

Sıkıcı veya tekrarlayan görevlerden kaçınma konusundaki doğal isteksizlik, manuel raporlamada kullanılan veri seviyesinin minimum olmasına yol açar. Uzman yazılımlar, tüm alanlardan gelen verileri tam ve doğru ayrıntılarla bir araya getirerek görüntüler ve dikkate alınan bilgilerin yalnızca doğru ve eksiksiz değil, aynı zamanda tamamen güncel olmasını sağlar.

Özet

Modern teknolojiye sahip olan işletmeler, fırsatlardan faydalanabilir ve ihaleden teslimata kadar bir projenin herhangi bir aşamasında ortaya çıkan zorluklara uyum sağlayabilir. İş zekası uygulamaları, işletmenizin doğru eylemleri zamanında yapmasını sağlayarak anında ve erken bildirimlerde bulunur ve projelerinizi güçlendirilebilir. Çevik olma becerisine sahip olmak, bir projeyi karlı bir şekilde bitirmek veya zararına çalışmak arasındaki farktır.

Translate »