(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatlerimiz

Yazılım Barındırma Nedir?

ORJIN YAZILIM > Blog > Ats Pro Filo Yönetimi > Yazılım Barındırma Nedir?

Yazılım Barındırma Nedir?

 • Yayınlayan: Orjin Yazılım
 • Kategori: Ats Pro Filo Yönetimi, Genel, Omega, Pbt Pro
yazılım barındırma

Yazılım Barındırma Nedir?

Yazılım barındırma, bir bulut internet sağlayıcısının yazılım uygulamalarını barındırdığı ve bunları internet üzerinden son kullanıcılara sunduğu bir yazılım dağıtım modelidir. Bu modelde, bağımsız bir yazılım satıcısı, uygulamayı barındırması için bir üçüncü taraf bulut sağlayıcısıyla sözleşme yapabilir. Veya Orjin Yazılım gibi daha büyük şirketlerde, bulut sağlayıcı aynı zamanda yazılım satıcısı olabilir.

Yazılım barındırma, hizmet olarak altyapı ( IaaS ), hizmet olarak platform ( PaaS ) ile birlikte bulut bilişimin üç ana kategorisinden biridir.

Yazılım barındırma nasıl çalışır?

Bir yazılım sağlayıcı, uygulamayı ve ilgili verileri kendi sunucularını, veritabanlarını, ağ ve bilgi işlem kaynaklarını kullanarak barındırır. Dolayısıyla kullanıcılar uygulamaya internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz ile erişebilir.

Bu sayede yazılım barındırma hizmeti kullanan şirketler yazılım kurulumu ve bakımı ile uğraşmazlar. Ayrıca kullanıcılar, hazır bir çözüm olan yazılıma erişim sağlamak için sadece bir abonelik ücreti öderler.

Yazılım barındırma mimarisi

Yazılım barındırma hizmetleri veren firmalar genellikle çok kiracılı bir yaklaşım kullanır; bu, uygulamanın tek bir örneğinin ana sunucularda çalışacağı ve bu tek örneğin her abone müşteriye veya bulut kiracısına hizmet edeceği anlamına gelir. Uygulama, tüm müşteriler veya kiracılar arasında tek bir sürüm ve yapılandırma üzerinde çalışır. Farklı abone müşteriler ortak bir altyapı ve platform ile aynı bulut örneğinde çalışacak olsa da farklı müşterilerden gelen veriler yine de ayrılacaktır.

Barındırılan uygulamaların tipik çok kiracılı mimarisi, bulut hizmeti sağlayıcısının bakımı, güncellemeleri ve hata düzeltmelerini daha hızlı, daha kolay ve daha verimli bir şekilde yönetebileceği anlamına gelir. Teknik ekip, değişiklikleri birden çok sunucuda uygulamak yerine, paylaşılan tek örneği koruyarak tüm müşteriler için gerekli değişiklikleri yapabilir.

Ayrıca, çoklu kiracılık, güvenlik, hız ve gizlilik gibi önemli bulut işlevlerinden ödün vermeden daha büyük bir grubun kullanımına daha büyük bir kaynak havuzu sağlar.

Yazılım barındırmanın avantajları

yazılım barındırma nedir

Yazılım barındırma, kuruluşların kendi bilgisayarlarında veya kendi veri merkezlerinde uygulama kurma ve çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, donanım satın alma ve bakımın yanı sıra yazılım lisanslama, kurulum ve destek masraflarını ortadan kaldırır. Yazılım barındırma modelinin diğer faydaları şunlardır:

 • Esnek ödemeler

  Müşteriler, kullanmak için yazılım lisansı veya onu desteklemek için ek donanım satın almak yerine yazılıma abone olurlar. Maliyetleri, tekrar eden bir işletme giderine dönüştürmek, birçok işletmenin daha iyi ve daha öngörülebilir bütçeleme yapmasına olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca bu yinelenen maliyetleri durdurmak için aboneliği istedikleri zaman sonlandırabilir.

 • Ölçeklenebilir kullanım

  Bulut hizmetleri, müşterilere talep üzerine daha fazla veya daha az hizmete veya özelliğe erişme seçeneği sunan yüksek dikey ölçeklenebilirlik sunar.

 • Otomatik güncellemeler

  Müşteriler, yeni yazılım satın almak yerine, güncellemeleri ve yamaları otomatik olarak alırlar. Bu, kurum içi BT personeli üzerindeki yükü daha da azaltır.

 • Erişilebilirlik ve kalıcılık

  Yazılımlar internet üzerinden kullandırıldığından, kullanıcılar bunlara internet özellikli herhangi bir cihazdan ve konumdan erişebilir.

 • Özelleştirme

  Uygulamalar genellikle özelleştirilebilir ve özellikle ortak bir yazılım sağlayıcısının uygulamaları arasında diğer iş uygulamalarıyla entegre edilebilir.

Yazılım Barındırmanın zorlukları ve riskleri

yazılım barındırma avantajlarıİşletmeler, yazılımın kullanımı dışında sağlayıcı firma ile güven çerçevesinde çalışır. Sağlayıcı firmanın yazılımı sunmak ve doğru faturalama rapor ve işletmenin veri güvenliği için iyi bir ortam sağlamak zorunluluğu vardır. Yazılım barındırmanın bazı potansiyel riskler ve zorluklar barındırdığı doğurur.

 • Müşteri kontrolünün dışında sorunlar

  Sağlayıcılar hizmet kesintileri yaşadığında, hizmet tekliflerinde istenmeyen değişiklikler uyguladığında veya bir güvenlik ihlali yaşadığında sorunlar ortaya çıkabilir- bunların tümü, müşterilerin yazılımı kullanma becerisi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bu sorunları proaktif olarak azaltmak için müşteriler, sağlayıcının yazılım barındırma sözleşmesini anlamalı ve bunun uygulandığından emin olmalıdır.

 • Müşteriler sürüm seçme üzerindeki kontrolünü kaybeder

  Sağlayıcı bir uygulamanın yeni bir sürümünü çıkartırsa, müşterinin daha yeni sürümü isteyip istemediğine bakılmaksızın tüm müşterilerine bu yeni sürümü sunacaktır. Bu, kuruluşun eğitim için ekstra zaman ve kaynak sağlamasını gerektirebilir.

 • Sağlayıcıyı değiştirme zorluğu

  Herhangi bir bulut hizmeti sağlayıcısını kullanırken, sağlayıcılar arasında geçiş yapmak zor olabilir. Sağlayıcıları değiştirmek için müşterilerin çok büyük miktarda veriyi taşıması gerekir. Ayrıca, bazı satıcılar, farklı bulut sağlayıcıları arasında müşteri veri aktarımını daha da karmaşık hale getirebilecek tescilli teknolojiler ve veri türleri kullanır.  Sağlayıcı kilitlenmesi, bir müşterinin bu koşullar nedeniyle hizmet sağlayıcılar arasında kolayca geçiş yapamamasıdır.

 • Güvenlik

  Bulut güvenliği, genellikle barındırılan yazılım uygulamaları için önemli bir zorluk olarak düşünülebilir.

Yazılım Barındırma güvenliği ve gizliliği

Hizmet olarak yazılımla ilişkili siber güvenlik riskleri, geleneksel yazılımlarla ilişkili olanlardan farklıdır. Geleneksel yazılımlarda, yazılım satıcısı kod tabanlı güvenlik açıklarını ortadan kaldırmaktan, kullanıcı ise yazılımı güvenli bir altyapı ve ağ üzerinde çalıştırmaktan sorumludur. Barındırılan yazılım uygulamalarında ise güvenlik, daha çok bağımsız yazılım satıcısının ve üçüncü taraf bulut sağlayıcısının sorumluluğundadır.

Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda, kuruluşların arındırılan yazılım ürünleri hakkında hâlâ bazı çekinceleri vardır. Bu endişeler şunları içerir:

 • Şifreleme ve anahtar yönetimi;
 • Kimlik ve erişim yönetimi;
 • Güvenlik izleme;
 • Olay yanıtı;
 • Daha geniş, şirkete özel güvenlik ortamlarına zayıf entegrasyon;
 • Veri ikamet gereksinimlerinin yerine getirilmesi;
 • Veri gizliliği;
 • Güvenlik riskini dengelemek için üçüncü taraf araçlara yatırım maliyeti;
 • Satış sürecinde teknik ve güvenlik uzmanlarıyla iletişim eksikliği.

SaaS ve IaaS ve PaaS karşılaştırması

SaaS, IaaS ve PaaS ile birlikte üç büyük bulut hizmeti modelinden biridir. Her üç model de kendi barındırılan veri merkezi kaynaklarını internet üzerinden müşterilere sunan bulut sağlayıcılarını içerir.

Modellerin farklı olduğu yer, ürünün eksiksizliğidir. SaaS ürünleri eksiksiz ve tam olarak yönetilen uygulamalardır. IaaS, büyük ölçüde veri merkezi kaynaklarını dış kaynak olarak kullanıyor olması ve PaaS, bir geliştirme platformu ve sağlayıcının veri merkezi tarafından barındırılan diğer araçları sunuyor olmasıdır.

SaaS uygulaması kullanıcılarının yazılım indirmesi, mevcut herhangi bir BT altyapısını yönetmesi veya yazılım yönetiminin herhangi bir yönü ile ilgilenmesi gerekmez. Satıcılar bakım, yükseltme, destek, güvenlik ve yazılımı yönetmenin diğer tüm yönlerini ele alır.

IaaS, veri merkezi ve bilgisayar kaynaklarını bir bulut sağlayıcısına dış kaynak sağlamak isteyen şirketler tarafından kullanılır. IaaS sağlayıcıları, sunucular, depolama, ağ donanımı ve sanallaştırma kaynakları gibi altyapı bileşenlerini barındırır.

PaaS, bir kuruluşun kurum içi geliştiricileri için bir kaynak çerçevesi sağlar. Bu barındırma platformu, geliştiricilerin özelleştirilmiş uygulamalar oluşturmasına imkân tanır. Satıcı, araçları destekleyen veri merkezi kaynaklarını yönetir. PaaS hizmetlerini kullanan müşteri kuruluşlarının işletim sistemlerini yönetmesi gerekmez, uygulamaları ve veri kullanımını yönetmesi yeterlidir.

Yazılım barındırmada fiyatlandırma

Genel olarak, yazılım barındırma hizmeti kullanmak, donanım üzerine kurulum gerekli olmadığından kurumsal yazılımlar için geleneksel bir yazılım lisansından daha uygun maliyetlidir. Barındırma sağlayıcıları genellikle müşteriler için birçok abonelik tabanlı fiyatlandırma modelinden birini kullanır.

 • Sabit fiyat

  Müşterilere, sabit bir aylık veya yıllık abonelik ücreti karşılığında yazılımın tüm özelliklerine erişim hakkı verilir.

 • Kullanıcı Başına

  Fiyatlandırma, her abonelik için hizmeti kaç kişinin kullanacağına göre belirlenir. Her kullanıcı için sabit bir fiyat vardır.

 • Kullanıcı oturumu başına

  Fiyatlandırma katmanları, tek bir abonelikte kaç aktif kullanıcının bulunabileceğine dayalıdır.

 • Depolama katmanları

  Müşterilerin bir hizmete ücretsiz erişimi olabilir, ancak ücretsiz limiti geçtikten sonra ürünü kullanmaya devam etmek isterlerse depolama için ödeme yapmaları gerekecektir.

 • Kullandıkça öde veya kullanıma dayalı

  Hizmeti ne kadar çok müşteri kullanırsa, o kadar çok faturalandırılır ve bunun tersi de geçerlidir.

 • Aktif kullanıcı başına

  Bu, “kullanıcı başına” ve “kullandıkça öde” stratejilerinin özelliklerini içerir. Aboneler, yalnızca kullanıcı hizmeti tanımlanmış bir eşiğin ötesinde aktif olarak kullanıyorsa, kullanıcı başına faturalandırılır.

 • Özellik tabanlı katmanlar

  Fiyat katmanları, abonenin aradığı özelliklerin miktarına göre belirlenir. Bu modelde, yazılımın sınırlı özelliklere sahip azaltılmış sürümleri, maksimum işlevsellik katmanından daha düşük bir fiyata mevcuttur. Minimum ve maksimum işlevsellik katmanları arasında ek özellik katmanları da mevcut olabilir.

Orjin Yazılım barındırmada hizmetlerini nasıl sağlıyor?

Orjin Yazılım, yazılım barındırma hizmetleri konusunda Birhost.Network ile çalışmaktadır. 1998 yılından beri güçlü altyapısı ve konusunda uzman ekibiyle internet hizmetleri sağlayan Birhost, Orjin Yazılımın İnternet Servis Sağlayıcısı partneridir.

Translate »