(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatlerimiz

Yazılım Projelerinde Başarının Anahtarı

  • Yayınlayan: Orjin Yazılım
  • Kategori: Ats Pro Filo Yönetimi, Genel, Omega, Orjin Yazılım, Pbt Pro, Yazılım

“EĞİTİM VE DANIŞMANLIK”

Orjin Yazılım olarak son 15 yıldır yaptığımız yazılım satışları bize şirketler için yazılım satın alma, kurulum ve kullanma başarısı ve başarısızlığı konusunda benzersiz bir bakış açısı kazandırdı. Eğitim ve danışmanlığın yazılım projelerinin ayrılmaz bir bütünü olduğunu öğrendik.

Tecrübelerimize dayanarak bir yazılımı hayata geçirmenin ortak yanılgılarını ve yanlışlarını sizlerle paylaşmak isteriz.

Eğitim nedir ? Danışmanlık nedir ?

İkisini birbirinden ayıralım. Eğitim, yazılım kullanımı için aşamaları tasarladığınız ve kullanıcı ve teknik eğitim aşamalarını gösterir. Danışmanlık ise yazılım firmalarının farklı müşteri ve şirketlerden edindikleri deneyimleri müşterinin yararına kullandığınız zamandır. Örneğin, maliyet kodlarının nasıl ve nereden girileceğini göstermek eğitim. Bunun yerine, işleyişe uygun, belirli formatta kodların belirlenmesi ve hazırlanması danışmanlıktır.

Danışmanlık, temel yazılım eğitiminin ötesine geçer ve iş akışları geliştirmeyi içerir; böylece firma işini daha etkili ve verimli şekilde yönetebilir.

Yanlış Kararlar

Pek çok firma yazılım uygulamak için gerekli zamanı, para ve insan kaynaklarını ayırdığından emin olmadan yola çıkmaktadır. Yazılım, aynen şirketinizin bir işi tamamlamak için kullandığı herhangi bir araç gibidir. Etkin bir şekilde çalıştırılması için iyi eğitilmiş personele ve zamana ihtiyaç duyar.

Dolayısıyla pek çok şirketin zayıf kararlar aldıklarını gördük, çünkü yeterince kritik bilgiye sahip değillerdi.

Plansızlık

Hayatın diğer yönleri gibi yazılım seçiminde başarı, bir planla başlar.  Başarmak istediklerini planlayan ve belgeleyen şirketler, ihtiyaçlarına en iyi uyan yazılımı bulmada ve uygulamada çok daha yüksek bir başarı şansına sahipler. Ancak gördüğümüz o ki firmalar ihtiyaç doğduktan sonra direkt yazılım arayışına girmekte ve beklentilerle ilgili hiçbir ön hazırlık yapmamaktadırlar.

Başarısız Uygulamalar

Yazılım ve sistem kurulumlarında projenin başarısı; hiç şüphesiz birlikte verilen eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin kalitesine ve devamlılığına bağlıdır.

Uygun eğitimi almadan vinç kullanmak için birisini işe gönderir misiniz? Tabii ki hayır. Ancak şirketler zamanla yazılımlarını ve çalışan kişilerin uygun derecede eğitim almadan yüksek bir seviyede performans göstermesini beklemektedirler.

Yatırım Kaygıları

Yapılan en büyük hata, fiyata göre yazılım seçmeye çalışmaktır. Yazılımların işletmenize kazandıracaklarını iyi analiz ederek fayda / fiyat dengesine bakmak gerekli. Bazen ucuz olduğu için tercih edilen yazılımlar aslında çok daha pahalıya mal olabilmektedir.

Yazılım projelerinizi başarıyla uygulamak için zaman, para ve kaynak ayırmanız gereklidir.

Özetlersek

  • “İşinizi planlayın, planınızı iyi yapın” İyi düşünülmüş bir plan ile yola çıkmak başarısızlık riskini önemli ölçüde azaltır.
  • Ucuz yazılım sistemlerinin yüksek kalitede olmasını beklemeyin. Bu uygulamalar size zaman ve para kaybından başka bir şey getirmez.
  • Eğitim ve danışmanlık hizmetlerindeki süreyi uzun tutun. Bu sayede ekibiniz neyin daha iyi çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinirken, yazılım süreci gelişmeye devam edecektir.
  • Başarılı uygulamalar, excel tablolarını ve sistem dışındaki raporların kullanımını ortadan kaldırabilmelidir.

Yazılım projelerini bu şekilde kendi ihtiyaçlarına göre şekillendiren kuruluşlar, maliyetlerini düşürebilir, performansı artırabilir ve en önemlisi yazılımı bir rekabet avantajı haline dönüştürebilirler. 

Translate »